صفحه نخست فروشگاه اینترنتی درباره نگاه پیوندها ارتباط با ما
آرشیو خبر کد مطلب: 915     

کتابی درباره‌ی رمان محمود دولت‌آبادی منتشر شد

ایسنا
کتابی درباره‌ی رمان «جای خالی سلوچ» محمود دولت‌آبادی منتشر شد.
۱۳۹۲ يکشنبه ۱۲ خرداد ساعت ۱۰:۰۸

به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کتاب «جامعه‌شناسی رمان؛ پژوهشی در جای خالی سلوچ» نوشته‌ی ایرج ساعی‌ ارسی و پرویز صالحی از سوی نشر بهمن برنا به چاپ رسیده است.

 

 

در معرفی این کتاب عنوان شده است: هدف از این مجموعه نزدیک کردن دو حوزه‌ی علمی و ادبی به یکدیگر است. ادبیات مقوله‌ای به شدت اجتماعی است. نمی‌توان آن را بدون توجه به روابط انسان‌ها خواند، تحلیل یا ارزش‌یابی کرد؛ رمان روی روابط کاملا کنترل‌شده و هدفمند شخصیت‌ها بر مبنای برنامه‌ریزی دقیق نویسنده آفریده می‌شود. در تحلیل رمان «جای خالی سلوچ» از این دیدگاه سعی شده است جامعه‌شناسی دوره‌ی خاصی از زندگی انسان‌ها در مکان خاصی در حوزه‌ی جغرافیای ایران و تلاش‌های یک زن درون فرهنگ مردسالار یک روستای کوچک بررسی شود.

 

 

به گزارش ایسنا،‌ محمود دولت‌آبادی دهم مردادماه سال 1319 در دولت‌آباد سبزوار به دنیا آمده است. نخستین اثر داستانی‌اش را با نام «ته‌ شب» در سال 1341 منتشر کرد و از سال 1340 که دوره‌ی تئاتر آناهیتا را گذراند، تا سال 1353 بازیگر تئاتر بود.

 

 

کتاب‌های «لایه‌های بیابانی»، «اوسنه‌ی باباسبحان»، «ققنوس»، «ادبار»، «پای گلدسته‌ی امامزاده»، «هجرت سلیمان»، «سفر»،‌ «گاواره‌بان»، «عقیل عقیل»، «آهوی بخت من گزل»، «کارنامه‌ی سپنج»، «باشبیرو»، «تنگنا»، «دیدار بلوچ»، «جای خالی سلوچ»، «روزگار سپری‌شده‌ی مردم سالخورده»، «کلیدر»، «سلوک»، «روز و شب یوسف» ، «آن مادیان سرخ‌یال»، «نون نوشتن» و «میم و آن دیگران» از جمله آثار منتشرشده‌ی این نویسنده‌ هستند.

برچسب ها برچسب ها برچسب هادولت‌آبادی , سلوچ ,
اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 روایت دولت‌آبادی از تفاوت شعر آلمانی و فارسی ۱۳۹۳ شنبه ۳۰ فروردين
2 گشایش چشمه، «کلنل» همچنان منتظر ۱۳۹۳ شنبه ۱۶ فروردين
3 محمود دولت‌آبادی: خسته و آزرده‌ شده‌ام ۱۳۹۲ جمعه ۲۳ اسفند
4 واکنش محمود دولت‌آبادی به خبرهای «کلنل» ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۹ بهمن
5 احتمال انتشار «کلنل» دولت‌آبادی تا آخر سال ۱۳۹۲ دوشنبه ۲۸ بهمن
6 قفل «کلنل» هم با «چشمه» باز می‌شود؟ ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۳ بهمن
7 «وزیری امیر حسنک» آمد آخرین اثر محمود دولت‌آبادی منتشر شد ۱۳۹۲ سه شنبه ۸ بهمن
8 دولت‌آبادی در «کلیدر» چه می‌گوید؟ ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲ بهمن
9 احترام دولت‌آبادی و فرمان‌آرا به آزادی در دیدار رییس‌جمهور ۱۳۹۲ دوشنبه ۲۳ دي
10 دولت‌آبادی بعد دیدار رییس‌جمهور چه گفت؟ ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۲ دي
11 آن سال ها و حال و هوای نشرکتاب ۱۳۹۲ دوشنبه ۱۸ آذر
12 داستان بدون فکر مثل حباب است ۱۳۹۲ دوشنبه ۱۸ آذر
13 زندگی سپانلو در مستند «قایق سواری در تهران» به نمایش درآمد ۱۳۹۲ شنبه ۲ آذر
14 دولت‌آبادی از مفاخر است/«کلنل» در دست بررسی است ۱۳۹۲ دوشنبه ۲۷ آبان
15 فلسفه من، مقابله نیست، نوشتن است ۱۳۹۲ شنبه ۲ آذر
16 روایت دولت‌آبادی از دریافت جایزه ادبی سوییس ۱۳۹۲ شنبه ۲۵ آبان
17 «کلنل» محمود دولت‌آبادی جایزه‌ی «میخالسکی» سوییس را به‌دست آورد ۱۳۹۲ جمعه ۲۴ آبان
18 پژوهش «تاریخ بیهقی» محمود دولت‌آبادی به انتشارات نگاه می‌رود ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۶ آبان
19 تکلیف «ادبیات» در دولت «روحانی» ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۹ آبان
20 از ارادت دولت‌آبادی به «سایه» تا رابطه‌ی عاشقانه‌ی ناظری ۱۳۹۲ دوشنبه ۶ آبان
12


نام :  
ایمیل :    
نظر :  
کد امنیتی:
 
 
 

سه ترجمه علی عبداللهی بررسی می‌شود حضور بیش‌از 2 هزار ناشر داخلی در نمایشگاه کتاب «اشرف‌جان و رویاهای شهریور» در نمایشگاه کتاب وقتی تیراژ کتاب‌های ممنوع بالاتر است انتشار ترجمه جدیدی از «مزرعه‌ حیوانات» جورج اورول تجهیز و افتتاح اولین کتابخانه جهان در ارتفاع 4200 متری قله دماوند توضیحات وزیر ارشاد درباره چند موضوع جنجالی واگذاری ممیزی به ناشران قانون‌مدار در دستور کار است ممیزی؛ رمان را نابود می‌کند تمبر نمایشگاه کتاب رونمایی می‌شود راه‌اندازی تلفن گویای نمایشگاه کتاب برای اولین بار اولین دفتر شعر قیصر امین‌پور به چاپ هشتم رسید اولین مجموعه‌ترانه محمد صالح‌علا برای چاپ آماده می‌شود چهار مجموعه شعر جدید از زنان شاعر ایرانی منتشر شد هزار سال تنهایی در بوستان نوفل لوشاتو کتاب بدهید، گل بگیرید لوگوی ویژه گوگل به یاد 198 سالگی «شارلوت برونته» آخرین هجاها و نفس‌های احمد شاملو 51سالگی بلقیس سلیمانی و کتاب‌هایش در نمایشگاه 54سالگی امرایی و کتاب‌هایش در نمایشگاه کتاب استقرار مهدکودک در نمایشگاه کتاب تهران/ 220 هزار نفر برای دریافت بن کتاب ثبت نام کردند به‌نگار با مقاله‌های جواد مجابی در نمایشگاه کتاب کتاب «موسیقی ایرانی» رونمایی می‌شود «سؤال‌های کلیدی نوجوانان» در 10 کتاب جایزه کتابخانه کنگره آمریکا به «دکتروف» رسید سعدی به گناه رنگ اخلاق بخشید بزرگداشت قیصرامین‌پور در شهر کتاب برگزار می‌شود شاعرِ «و نترسیم از مرگ» از مرگ می‌ترسید «هستم اگر می‌روم گر نروم نیستم» ماجرای مُشتی که مارکز از یوسا خورد! ادامه...